Our range of products include 0.5 hp power control center panel and 10hp plc control panel.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Construction Type | Fixed Type |
| Panel Type | PLC |
| Short Circuit Rating | 50 kA |
| Automation Grade | Automatic |
| Busbar Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP55 |
| Material | Sheet Metal |
| Phase | Three phase |
| Brand | RCS |
| IP Rating | IP 65 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Standard | IS 8623 |
| Power | 0.5 HP |
A PLC SCADA panel refers to a control system that integrates PLC (Programmable Logic Controller) and SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) technologies in an industrial setting. Here’s an overview of both technologies and how they work together:
1. PLC (Programmable Logic Controller):A PLC SCADA Panel is essentially a combined system that brings together the capabilities of both PLC and SCADA systems. It is commonly used in industrial plants, manufacturing facilities, and utility systems.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| PLC Brand | Siemens |
| Phase | Three phase |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| I O Count | 33–64 I O |
| Construction Type | Fixed Type |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Communication | Modbus, Ethernet IP |
| HMI Availability | With HMI |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Material | Mild Steel |
| Panel Type | PLC |
| Brand | RCS |
| Bus Bar | Copper |
| IP Rating | IP65 |
| Enclosure Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Input Power | 230 V AC |
| Power | 1 HP |
A PLC SCADA panel refers to a control system that integrates PLC (Programmable Logic Controller) and SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) technologies in an industrial setting. Here’s an overview of both technologies and how they work together:
1. PLC (Programmable Logic Controller):A PLC SCADA Panel is essentially a combined system that brings together the capabilities of both PLC and SCADA systems. It is commonly used in industrial plants, manufacturing facilities, and utility systems.
Kansagara Kishan (CEO)
Rapid Control System
1st Floor, Shed No 17, Barcelona Industrial Estate, Odhav Road, Odhav, Barcelona Campus
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India