Leading Manufacturer of hydraulic machine control panel, 1 kw pneumatic control panel, 2 hp pneumatic control panel and 1 hp pneumatic control panel from Ahmedabad.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Hydraulic Press |
| Phase | Three phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Type | Digital |
| Brand | RCS |
| Voltage | 415 V |
| Material | Sheet Metal |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Power | 1.5 HP |
| IP Rating | IP 65 |
| Panel Type | PLC |
Overview: Our PLC Control Panel is a highly reliable and customizable control system designed to automate and optimize industrial processes. Featuring a programmable logic controller (PLC) at its core, this panel offers precise control and monitoring of machinery and processes in real-time. Ideal for industries such as manufacturing, automation, energy, water treatment, and material handling, the PLC Control Panel ensures enhanced operational efficiency, safety, and flexibility for your operations.
Key Features:
Specifications:
Benefits:
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 0–6 bar |
| Power | 1 kW |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Number of Valves | Above 32 |
| Enclosure Material | FRP |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sheet Thickness | 15 mm |
| Color | White |
| Type | Pneumatic Control Panel |
| Usage | Electric |
| Warranty | 1 Year |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 0–6 bar |
| Phase | Three phase |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Panel Type | PLC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Number of Valves | Above 32 |
| Enclosure Material | CRCA |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Sheet Metal |
| Brand | IP 65 |
| Power | 2 HP |
Overview: Our PLC Control Panel is a highly reliable and customizable control system designed to automate and optimize industrial processes. Featuring a programmable logic controller (PLC) at its core, this panel offers precise control and monitoring of machinery and processes in real-time. Ideal for industries such as manufacturing, automation, energy, water treatment, and material handling, the PLC Control Panel ensures enhanced operational efficiency, safety, and flexibility for your operations.
Key Features:
Specifications:
Benefits:
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 0–8 bar |
| Phase | Three phase |
| Panel Voltage | 415 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Panel Type | PLC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Number of Valves | Above 32 |
| Enclosure Material | FRP |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Sheet Metal |
| Brand | RCS |
| IP Rating | IP 65 |
| Power | 1 HP |
Overview: Our PLC Control Panel is a highly reliable and customizable control system designed to automate and optimize industrial processes. Featuring a programmable logic controller (PLC) at its core, this panel offers precise control and monitoring of machinery and processes in real-time. Ideal for industries such as manufacturing, automation, energy, water treatment, and material handling, the PLC Control Panel ensures enhanced operational efficiency, safety, and flexibility for your operations.
Key Features:
Specifications:
Benefits:
Kansagara Kishan (CEO)
Rapid Control System
1st Floor, Shed No 17, Barcelona Industrial Estate, Odhav Road, Odhav, Barcelona Campus
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India