We are a leading Manufacturer of hydraulic machine control panel and 4 inches hmi control panels from Ahmedabad, India.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Hydraulic Press |
| Display Size | 7 inches |
| Protection Rating | IP55 |
| Phase | Three phase |
| Automation Grade | Manual |
| Panel Type | Manual |
| Rated Voltage | 415 V |
| Type | Relay Based |
| Brand | RCS |
| Voltage | 415 V |
| Material | CRCA |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| IP Rating | IP 65 |
| Power | 5 kW |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Protection Rating | IP55 |
| Phase | Three phase |
| Type Of Communication | Ethernet |
| Communication Interface | Ethernet |
| Display Type | OLED |
| Panel Type | PLC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Type Of Control Panel | PLC Based |
| Screen Type | Touch |
| Material | CRCA |
| Brand | RCS |
| IP Rating | IP 65 |
| Mount Type | Panel Mount |
| Display Resolution | 800 x 480 pixel |
| Memory | 128 mb |
| Display Size | 7 inch |
Kansagara Kishan (CEO)
Rapid Control System
1st Floor, Shed No 17, Barcelona Industrial Estate, Odhav Road, Odhav, Barcelona Campus
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India