Providing you the best range of 1 hp flame proof electric control panel, 0.5 hp flame proof electric control panel and flp control panel with effective & timely delivery.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Dimensions (H x W x D) | 380x380x240 mm |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Panel Type | Control Panel |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| IP Rating | IP65 |
| Automation Grade | Automatic |
| Gas Group | IIA; IIB |
| Power | 1 HP |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Dimensions (H x W x D) | 380x380x240 mm |
| Rated Voltage | 440 V |
| Panel Type | Control Panel |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| IP Rating | IP55 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 0.5 HP |
| Brand | RCS |
| Certifications | IS/IEC |
| Material | Aluminium Dia Cast |
| Bus Bar | Aluminium |
| Cable Entry Size | M20 (3/4") |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Material of Construction (MOC) | Cast Aluminium |
| Dimensions (H x W x D) | 1250x650x300 mm |
| Panel Type | Control Panel |
| IP Rating | IP65 |
| Gas Group | IIA; IIB |
| Certifications | PESO / CCOE |
| Area Classification | Zone 1 & 2 |
| Number of Push Buttons | 3 |
| Cable Entry Size | M63 (2.5") |
Kansagara Kishan (CEO)
Rapid Control System
1st Floor, Shed No 17, Barcelona Industrial Estate, Odhav Road, Odhav, Barcelona Campus
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India