Pioneers in the industry, we offer 1 hp vfd control panel, 60 hp electric vfd control panel and 3 hp electric vfd control panel from India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Phase | Three phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Panel Type | Control |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Drive Brand | Schneider |
| Control Mode | V/F Control |
| Enclosure Type | Wall Mounted |
| Material | Aluminium Alloy |
| Brand | Rapid Control System |
| Power | 1 HP |
| Bus Bar | Copper |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 60HP |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Drive Brand | Siemens |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Mode | V/F Control |
| Enclosure Type | Wall Mounted |
| Power | 10 HP |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 415 V |
| Rated Voltage | 440V |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 60 HP |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Drive Brand | Schneider |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Mode | V/F Control |
| Enclosure Type | Floor Mounted |
| Power | 60 HP |
| Material | CRCA |
| Ingress Protection | IP54 |
| Bus Bar | Aluminium |
| Communication | Modbus, Ethernet |
Kansagara Kishan (CEO)
Rapid Control System
1st Floor, Shed No 17, Barcelona Industrial Estate, Odhav Road, Odhav, Barcelona Campus
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India